Hot Deals

Materiały ścierne - ich rodzaje oraz zastosowanie.

Materiały ścierne - ich rodzaje oraz zastosowanie.

Materiały ścierne - ich rodzaje oraz zastosowanie.

 

Materiały ścierne to naturalne bądź sztuczne substancje mineralne, które poddane procesowi rozdrobnienia na ziarna albo proszek, uzyskują właściwości ostrzy skrawających. Koniecznie musi być to materiał cechujący się wysoką twardością, tak, by stosunkowo łatwo, przy użyciu niedużej siły nacisku, mógł wgłębiać się w daną powierzchnię. Stosuje się je oczywiście do obróbki ściernej, do której należy szlifowanie oraz obróbka powierzchniowa. Materiały ścierne są fundamentalnym elementem narzędzi ściernych i znajdują one szerokie zastosowanie w najróżniejszych branżach przemysłowych, takich jak np. blacharstwo, lakiernictwo czy też stolarstwo.

 

Jak dzielimy materiały ścierne?

 

Podstawowym podziałem materiałów ściernych jest ten, który dzieli je na te pochodzenia naturalnego, a także syntetyczne, które zostały stworzone przez człowieka. W obecnych czasach, wszystkie z nich są wykorzystywane w różnorakich branżach, albowiem nie wszystkie mają te samo przeznaczenie.

 

Materiały naturalne:

 

l  diament

l  kwarc

l  krzemień

l  korund

l  szmergiel

 

Materiały syntetyczne:

 

l  diament syntetyczny

l  elektrokorund

l  azotek boru

l  węglik boru

l  karborund

 

Oprócz tego podziału, równie istotny jest ten, dzięki któremu możemy nie popełnić błędu podczas dobierania rodzaju ziarna do danej powierzchni, czyli dzielący materiały ścierne na twarde oraz miękkie. Bardzo ważne, ażeby właściwie dostosować typ ziarna do powierzchni, którą planujemy oszlifować, albowiem źle dobrany materiał ścierny może ją zarysować, zniszczyć, a nawet i przedziurawić.

 

Materiały ścierne pod postacią narzędzi.

 

Materiały ścierne są stosowane do produkcji do produkcji różnego rodzaju narzędzi ściernych, wykorzystywanych do obróbki powierzchniowej oraz szlifowania powierzchni, a podzielić je można na:

 

l  Narzędzia nasypowe - są to powszechnie znane i najczęściej używane papiery ścierne, płótna i taśmy ścierne, a także krążki z rzepem oraz tarcze ścierne.

l  Narzędzia spojone - w tego typu narzędziach ziarna ścierne są ze sobą złączone spoiwem, a należą do nich pilniki, ściernice, osełki ścierne, segmenty i kształtki, jak również druty oraz taśmy z warstwą ścierną.

l  Pasty ścierne oraz polerskie - mogą mieć one postać stałą jak i ciekłą, a ich stosowanie ma najczęściej miejsce na końcowych etapach, czyli podczas docierania oraz polerowania.

 

Narzędzia ścierne posiadają naprawdę szerokie spektrum zastosowania, bowiem służą do obrabiania takich materiałów jak:

 

l  stal

l  drewno

l  szpachla

l  lakier

l  farba

l  szkło

l  kamień

l  skóra

l  guma

l  materiały nieżelazne

l  tworzywa sztuczne

l  materiały drewnopochodne

 

Papier ścierny - czyli najpopularniejsze narzędzie ścierne.

 

Papier ścierny to powszechnie znany i najczęściej wybierany rodzaj spośród wszelkich wyrobów ściernych, który światu jest znany od co najmniej XIII wieku. W sklepach jest on powszechnie spotykany pod postacią arkuszy, rolek bądź też trochę grubszych taśm, aczkolwiek w wielu miejscach można go także zakupić na metry. Najczęściej papiery ścierne używane są do prac ręcznych, jednakże nadają się one również jako akcesorium do szlifierek, do których montowane są one na specjalne rzepy. Papier ścierny wykorzystywany jest bowiem w nieco inny sposób, w zależności od swojej budowy. Te, które są na kartonowym, sztywnym podkładzie są zalecane do prac ręcznych. Papiery zaś na miękkim kartonie bądź płótnie, wymagają używania specjalnych listewek albo klinów do dokładnego, równomiernego oszlifowania obrabianej powierzchni.

Papiery ogólnie można podzielić na te gruboziarniste oraz drobnoziarniste. Oznaczenie poziomu ziarnistości (granulacji lub gradacji) zamieszczone jest przeważnie na spodzie arkusza bądź taśmy, który określa rozmiar ziaren danego materiału. Jest to zdecydowanie najistotniejszy parametr, którym powinno się kierować podczas wyboru papieru ściernego. Należy pamiętać, że im wyższa wartość, tym ziarno na papierze jest drobniejsze. Gradacja jest unormowana światowymi standardami - w Europie jest to FEPA (Federacja Producentów Materiałów Ściernych), której oznaczeniem charakterystycznym jest litera „P”, znajdująca się zawsze przed numerem z ziarnistością.

 

Klasyfikacja gradacji w kilku podstawowych zakresach:

 

l  Papiery ścierne o gradacji w zakresie P12 - P100 - posiadają one bardzo duże lub duże ziarna, dlatego też idealnie sprawdzają się w momencie kiedy musimy z danej powierzchni usunąć znaczącą ilość materiału lub wykończyć ją na ściśle określony kształt. Ten rodzaj papieru jest zwykle stosowany razem ze szlifierkami, albowiem ręczna obróbka byłaby zwyczajnie nader długotrwała i męcząca, a co za tym idzie, również niezbyt wydajna.

l  Papiery ścierne o gradacji w zakresie P100 - P180 - zastosowanie znajdują przede wszystkim podczas oczyszczania powierzchni z różnego typu zabrudzeń, np. niedużej rdzy, farb lub starych lakierów. Ten zakres używany jest również w czasie końcowej obróbki powierzchni, a także z powodzeniem można go zastosować w celu usuwania, które powstały na skutek szlifowania o grubszej ziarnistości.

l  Papiery ścierne o gradacji w zakresie P200 - P800 - najczęściej są stosowane tylko podczas wykonywania prac finalnych. Umożliwiają także właściwe przygotowanie powierzchni do malowania bądź lakierowania, jak również wykonywania poprawek lakierniczych oraz matowienia.

l  Papiery ścierne o gradacji w zakresie P1000 - P2500 - ten rodzaj papieru sprawdza się doskonale podczas końcowego retuszu błyszczących powierzchni. Zastosowanie mogą znaleźć również podczas szlifowania materiału na wyższy połysk,