Hot Deals

Nawadnianie oraz zraszanie ogrodu - najlepsze narzędzia do podlewania.

Nawadnianie oraz zraszanie ogrodu - najlepsze narzędzia do podlewania.

Nawadnianie oraz zraszanie ogrodu - najlepsze narzędzia do podlewania.

 

Posiadając własny dom, a także przestrzeń go otaczającą, warto jest poświęcić temu trochę czasu i zagospodarować ją w ciekawy sposób. Ogród jest bowiem miejscem, gdzie możemy spędzać czas nie tylko wypoczywając, ale również i sadząc swoje własne owoce i warzywa oraz pielęgnując rośliny ozdobne. Bez wątpienia, stylowo urządzony ogród wspaniały element wystroju całej działki, która stanowi pewnego rodzaju wizytówkę właścicieli, a także dodaje uroku nieruchomości i podnosi jej wartość. Chcąc zatem właściwie zadbać o ogród, musimy pamiętać o jak najlepszej jego pielęgnacji, a zwłaszcza o dostatecznym zraszaniu i nawadnianiu go.

 

Systematyczne nawadnianie ogrodu - dlaczego jest tak istotne?

 

Stwierdzenie, iż rośliny potrzebują wody jest czymś oczywiście, jednakże dopiero przytaczając liczby, można sobie bardzo uzmysłowić jak jest to ważne. Przykładowo trawnik, potrzebuje aż 5 litrów wody na każdy metr kwadratowy, zaś młode drzewka muszą dostawać jednorazowo około 20 litrów wody, a te starsze nawet 50 litrów. Oczywiście rośliny mają możliwość pobierania wody z opadów deszczu, jednakże nie zawsze mogą, albowiem często w okresie wiosenno-letnim występują susze, a podczas lata temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. To rzecz jasna ma bardzo niekorzystny wpływ na rośliny, dlatego też nieregularne deszcze nie są w stanie zaspokoić ich zapotrzebowania na wodę, co sprawia, że to właśnie my powinniśmy zadbać o wystarczające nawadnianie ogrodu.

 

Jak nawadniać ogród?

 

Istnieje kilka metod, ażeby podlewać ogród. Wybór powinien opierać się przede wszystkim na tym, ile swojego wolnego czasu chcemy poświęcić na nawadnianie swojej zielonej przestrzeni oraz jakie rośliny w niej rosną. Bezsprzecznie najpopularniejszym i najbardziej powszechnym sposobem są węże ogrodowe, które stosujemy podczas samodzielnego podlewania. Rozwiązaniem jest również używanie konewki, aczkolwiek tą metodę stosują jedynie wielcy pasjonaci ogrodnictwa, którzy dysponują większą ilością czasu i uwielbiają przebywać wśród swoich roślinek. Jeżeli natomiast zależy nam, aby jak najbardziej zaoszczędzić swój cenny czas, świetnym rozwiązaniem będą zraszacze ogrodowe, które można zasilać wężem oraz ulokować je w różnych miejscach na naszej działce, a także systemy nawadniające, które można zaprogramować wedle swoich potrzeb przy użyciu sterownika podlewania. Jest to instalacja, której rury doprowadzające wodę układa się pod ziemią bądź pośród roślin. Wybór systemu powinien być uzależniony od powierzchni danego terenu, gatunku roślin i ich wymagań, które na nim rosną, jak również kwotą, jaką chcemy przeznaczyć na system nawadniający. Na rynku mamy do wyboru instalacje z ruchomymi bądź stałymi zraszaczami, linie kroplujące, a także węże zraszające lub tzw. „pocące się”.

 

Jak wybrać odpowiedni wąż ogrodowy?

 

W sklepach możemy znaleźć najróżniejsze rodzaje węży ogrodowych, które przyciągają wzrok klientów swoimi kolorami oraz estetycznym wykonaniem. Są to jednakże niezbyt znaczące parametry, którymi powinno się kierować podczas wyboru węża ogrodowego. Chcąc zakupić wąż, który posłuży nam jak najdłużej, musimy zwrócić szczególną uwagę na takie kryteria jak:

 

l  Długość węża - musi on posiadać wystarczającą długość, ażeby mieć pełen komfort podczas jego użytkowania. Najlepiej, gdy sięga on od punktu poboru wody, aż do zakończenia ogrodu, aczkolwiek warto jest dodać mu około dwumetrowy zapas.

l  Ilość warstw i materiał - nabywając wąż ogrodowy zawsze należy pamiętać o tym, ażeby tworzywo, z którego jest on wykonany był odporny na promieniowanie słoneczne oraz wahania temperatur. Podstawowe, najtańsze modele składają się z jednej bądź dwóch warstw sztucznego tworzywa PVC i sprawdzą się przy niezbyt częstym i mało intensywnym użytkowaniu. Przy znacznie większej eksploatacji, najodpowiedniejsze będą węże wielowarstwowe, wyprodukowane z solidnego tworzywa, odpornego na uszkodzenia.

l  Właściwa średnica - najczęściej spotykaną średnicą jest 1/2 cala, a także 3/4 cala, aczkolwiek można też nabyć 1 cal czy też 5/4 cala - im średnica jest większa, tym większe ciśnienie wody. Podczas zakupu trzeba pamiętać o tym, że im dłuższy wąż, tym ciśnienie wody u wylotu jest mniejsze.

l  Ciśnienie wody - podczas kupna bardzo istotnym jest również, aby sprawdzić wartość ciśnienia rozrywającego, którego przekroczenie może skutkować zniszczeniem węża ogrodowego (powinno mieć ono od 8 do 48 barów).

 

Węże ogrodowe muszą być również wyposażone w odpowiednie elementy - armatura. Obejmuje ona szeroki wachlarz akcesoriów niezbędnych do korzystania ze szlaucha, a są to:

 

l  Przyłącza i nyple - są to krany ogrodowe i przyłącza, które pozwalają na podłączenie do nich szlaucha, reparatory, dzięki którym można np. spiąć ze sobą dwa węże, a także rozdzielacze umożliwiające rozgałęzianie węży ogrodowych.

l  Szybkozłącza - części o różnych średnicach, umożliwiające np połączenie szlaucha z zaworem bądź kranem ogrodowym.

l  Obejmy i opaski zaciskowe - elementy te stosuje się do mocowania okrągłych węży z innymi elementami armatury oraz łączenia ze sobą niektórych ich odcinków.