Hot Deals

Zastosowanie ścisków stolarskich oraz ich rodzaje.

Zastosowanie ścisków stolarskich oraz ich rodzaje.

Zastosowanie ścisków stolarskich oraz ich rodzaje.

 

Niezależnie od tego czy jest to praca w niewielkim, przydomowym warsztacie czy też w profesjonalnym zakładzie specjalizującym się w obróbce drewna, wygląda to bardzo podobnie i takie same są także narzędzia. Bez wątpienia w każdym z nich można bez problemu napotkać ściski stolarskie. Są to bowiem niezbędne narzędzia stolarza, bez względu na to, czy jest to praca amatorska, hobbystyczna czy też praca w najbardziej prestiżowej firmie.

 

Czym są ściski stolarskie?

 

Ściski stolarskie jak sama nazwa wskazuje, jest to narzędzie służące do ściskania. Są one niezastąpione w momencie, kiedy zachodzi konieczność, ażeby solidnie docisnąć łączone elementy i pozostawić je w tym stanie póki klej nie zwiąże. Swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w branży stolarskiej, aczkolwiek ich uniwersalny wydźwięk sprawia, iż są obecne w innego typu pracach - są używane do okręcania zaworów i śrub, podczas naprawiania wielu urządzeń, do łączenia elementów modelarskich czy też jako przydatne narzędzie podczas obróbki metalu.

Przy użyciu ścisków mamy możliwość wykonania mnóstwa czynności, jednakże należy pamiętać, iż w zróżnicowanych sytuacjach, lepiej sprawdzą się też różne rodzaje zacisków. Posiadają one rozmaite kształty, rozmiary, siły docisku, maksymalne rozstawy szczęk, a także rodzaje mechanizmu zaciskowego. W momencie kiedy już zapragniemy nabyć nowe narzędzie, może okazać się to niezbyt proste, albowiem rynek przepełniony jest ogromną ilością produktów tego typu. Na początku warto zatem zapoznać się z tym, jakie rodzaje ścisków mamy do wyboru, po czym wytypować taki model, który będzie całkowicie dostosowany do naszych potrzeb. Najbardziej powszechne rodzaje ścisków stolarskich przedstawione zostaną poniżej.

 

Ściski automatyczne

 

Ściski automatyczne to cieszące się coraz bardziej większą popularnością, którą zawdzięczają przede wszystkim temu, iż szybko działają, a ich obsługa jest niezwykle prosta, bowiem ich mechanizm jest tak zaprojektowany, ażeby obsługa była możliwa nawet przy użyciu jednej ręki. Działają one na zasadzie automatyzacji przy wykorzystaniu rozpórki oraz prowadnicy. Ściski tego rodzaju są zatem niezastąpione w sytuacjach, gdy najistotniejsza jest szybkość działania.

 

Ściski typu F

 

Ściski typu F to niewątpliwie najczęściej stosowany oraz spotykany rodzaj ścisków stolarskich. Swoim wyglądem przypomina klucze nastawne typu francuz, dlatego są one również tak nazywane. Ich działanie także oparte jest na podobnej zasadzie. Ściski tego typu dzielą się na automatyczne, o których mowa jest powyżej oraz na ściski śrubowe, które są dokręcane przy użyciu śruby. Te, które są wysokiej jakości są w stanie posłużyć nam niemalże przez kilkadziesiąt lat, dlatego tak istotnym jest, aby podczas kupna przyjrzeć się jego szczególnym cechom. Materiał z jakiego stworzone zostały ramiona określa to, do czego najlepiej dany ścisk się nadaje, lecz w żaden sposób nie decyduje to o jakości ścisku. Produkty, które zostały w całości wyprodukowane ze stali są znacznie bardziej elastyczne, aniżeli te odlewane, dlatego zaleca się ich stosowanie w takich sytuacjach, gdy chcemy posiadać stuprocentową pewność, że nie zsuną się one bądź nie poluzują np. podczas gdy dany przedmiot jest poddawany wibracjom. Ściski wykonane ze stali są także znacznie lżejsze niż te odlewane. Natomiast te ściski, których ramiona są żeliwne, świetnie spełnią swoją funkcję tam, gdzie potrzebujemy, aby docisk był nieelastyczny, sztywny oraz pewny. Ściski z ramionami wykonanymi z odlewu ciśnieniowego są zaś najczęściej stosowane przez modelarzy bądź w czasie prac, które wymagają naprawdę sporej siły docisku.

 

Ściski typu C

 

Ściski typu C swoją nazwę zawdzięczają temu, iż ich korpus wykonany jest na kształt litery C. Są one wyjątkowo solidnie i starannie wykonane, dlatego charakteryzuje je odporność na wygięcia. Tego rodzaju ściski możemy zakupić w różnych rozmiarach, jednakże najbardziej powszechne są te stosunkowo nieduże, których użycie jest bardzo wygodne i nieskomplikowane. Do tego typu narzędzi przynależą także ściski mające kształt litery G, posiadające poręczną, wygodną rękojeść. Doskonale sprawdzają się one podczas prac modelarskich, jak również różnorodnych prac warsztatowych.

 

Ściski sprężynowe

 

Ściski sprężynowe są jednymi z najprostszych wariantów spośród wszystkich typów ścisków, które można nazywać klamrami, albowiem występują one właśnie pod takową postacią. Takowe ściski mogą nam swoją zasadą działania oraz konstrukcją przypominać zwyczajne nożyczki. Ich budowa polega na tym, iż pomiędzy szczypcami, znajduje się sprężyna, która odpowiedzialna jest za siłę nacisku. Najczęściej są one stworzone z tworzywa sztucznego, dlatego też ich siła nacisku nie jest nadzwyczaj duża.

 

Ściski narożnikowe

 

Ściski narożnikowe są to typowe urządzenia stołowe, które mocowane są do stołów w warsztacie. Wykorzystuje się je również podczas łączenia elementów meblarskich, albowiem idealnie sprawdzają się one w dociskaniu pod kątem prostym. Okazują się także pomocne podczas skręcania oraz spawania, przy spoinach i rogach czy też przy wykonywaniu połączeń kątowych.

 

Ściski taśmowe

 

Ściski taśmowe są to najbardziej nietypowe ściski ze wszystkich tych rodzajów, ponieważ dostępne są one pod postacią skrzyni bądź też ramy z doczepianą taśmą ściskającą. Stosunkowo długa taśma jest wyprodukowana z niezwykle solidnego materiału, jednakże jej wymiary uzależnione są od konkretnego modelu ścisku. Resztę elementów danych narzędzi stanowi natomiast specjalne pokrętło odpowiedzialne za dociąganie, a także narożniki stabilizujące nacisk. Ściski taśmowe są w stanie dociskać relatywnie sporych rozmiarów przedmioty, bowiem stosowane są np. podczas sklejania stołów, krzeseł, czy też chociażby przy kładzeniu parkietu.